فرش نفیس ابریشمی در خلخال قیچی خورد

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: بزرگترین و نفیس‌ترین فرش تمام ابریشمی استان اردبیل در روستای اندبیل شهرستان خلخال قیچی خورد.

فرش نفیس ابریشمی در خلخال قیچی خورد

به گزارش نشر پورتال از اردبیل به نقل از روابط عمومی سازمان صمت اردبیل، منصور پناهی اظهار کرد: برای بافت این فرش در ابعاد ۳ در ۴ متر مربع ۶ صنعت‌کار فرش به مدت چهار سال در ۲ شیفت کاری فعالیت کرده‌اند. وی افزود: این فرش با بالاترین رج در بین فرش‌های ابریشمی بافته شده در کشور و با ظرافت تمام، توسط تلاشگران و صنعتگران فرش در یک کارگاه روستای اندبیل از توابع بخش مرکزی شهرستان خلخال بافته شده است. معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان اردبیل بیان کرد: برای تامین و تهیه مواد اولیه و پرداخت دستمزد این فرش نفیس ۲۲ میلیارد ریال هزینه شده است. پناهی تصریح کرد: این فرش در بازار ایران حداقل به قیمت ۵۰ میلیارد ریال به فروش می‌رسد و در صورت فراهم شدن زمینه صادرات آن به کشورهای اروپایی قیمت این فرش تا ۱۲۰ میلیارد ریال قابل افزایش است.

  وی از شهرستان خلخال به عنوان یکی از شهرستان‌های دارای پیشینه تاریخی و کهن در امر بافت فرش‌های نفیس تمام ابریشمی یاد کرد و گفت: در صورت حمایت دولت از صنعتگران تولید فرش‌های ابریشمی در این منطقه، اقتصاد این شهرستان دچار تحول شده و رونق خوبی خواهد گرفت. معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان اردبیل عنوان کرد: سازمان صمت استان اردبیل با ارائه تسهیلات بانکی از محل تسهیلات اعتباری تبصره ۱۸ و همچنین مشاغل خانگی از صنعتگران فرش ابریشمی خلخال اعلام حمایت می‌کند. بقیت‌الله بابایی، رئیس اداره فرش سازمان صمت استان اردبیل نیز در این آیین گفت: هم‌اکنون ۲۵ بافنده در شهرستان خلخال در تولید فرش‌های تمام ابریشمی فعالیت دارند. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید