مردم خراسان رضوی؛ در فهرست 13 استان کم درآمد!

داده های مرکز آمار از هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی نشان می دهد مردم شهرنشین خراسان رضوی در فهرست 13 استان کم درآمد کشور قرار دارند.

مردم خراسان رضوی؛ در فهرست 13 استان کم درآمد!

به گزارش نشر پورتال از مشهد، اوایل هفته، مرکز آمار، نتایج آمارگیری هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی در سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد. داده هایی که اطلاعات جالبی درباره هزینه‌کرد و درآمد خانوار و بهره‌مندی خانوارها از برخی امکانات مانند لوازم خانگی، سوخت مصرفی و… را نشان می دهد. خراسان رضوی در میانه فهرست پولدارهای شهری

  گزارش مرکز آمار ایران در بخشی به وضعیت هزینه-درآمد استان‌ها پرداخته است. طبق این آمارها، درحالی که متوسط هزینه‌های خانوارهای شهری کشور در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۳۷ و متوسط درآمدهای آنها ۱۶۷ میلیون تومان بوده، این مقدار برای متوسط در آمد و هزینه خانوارهای شهرنشین استان خراسان رضوی، عدد ۱۳۲ و ۱۱۶ میلیون تومان است. یعنی خانوارهای شهری خراسان رضوی در مقایسه با میزان متوسط درآمد و هزینه های خانوارهای شهری شرایط سخت تری را تجربه می کنند و خراسان رضوی پس از استان های خراسان شمالی، سیستان، لرستان، کرمان، ایلام، سمنان، کرمانشاه، اردبیل، کردستان، خراسان جنوبی، قم و هرمزگان در رتبه سیزدهمین استان کم درآمد شهری قرار دارد. پولدارترین ها و بی پول ترین ها را بشناسید!

  گزارش مرکز آمار ایران حاکی است مازندرانی‌ها با هزینه ۱۴۹ و درآمد ۱۹۷ میلیون تومانی دوم هستند. شهرنشینان استان البرز با ۱۶۴ و ۱۹۷ میلیون تومان هزینه و درآمد، به لحاظ درآمدی سوم هستند. یزدی‌ها، اصفهانی‌ها و فارسی‌ها در رتبه‌های بعدی قرار دارند. شهروندان استان‌های خراسان شمالی، استان سیستان‌و‌بلوچستان، لرستان، کرمان، ایلام، سمنان و کرمانشاه نیز به ترتیب دارای کمترین درآمد بوده‌اند. روستائیان خراسان رضوی در فهرست ۱۰ استان کم درآمد!  

  پس از آمار استان های با بیشترین درآمد و هزینه ها در میان خانوارهای شهری، نوبت به بررسی پولدارترین و کم درآمدترین خانوارهای روستایی در میان استان های مختلف کشورمان می رسد. داده های مرکز آمار نشان می دهد مردم روستایی در خراسان رضوی پس از استان های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، هرمزگان، کردستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه و سمنان، دهمین استان کم درآمد هستند. نکته تلخ گزارش مرکز آمار، بررسی هزینه کل خالص سالانه خانوارهای روستایی است که افزایش قابل توجه هزینه های زندگی آن ها را نشان می دهد. طبق داده های مرکز آمار، متوسط هزینه‌ کل خالص سالانه‌ یک خانوار روستایی در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۸/۸ میلیون تومان بوده که نسبت به سال قبل ۵۱/۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.  پایان پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید