میز دانشجو| اعتبار دروس در سامانه آموزشیار

میز دانشجو در این قسمت به بررسی اعتبار دروس در سامانه آموزشیار می‌پردازد.

میز دانشجو| اعتبار دروس در سامانه آموزشیار

گروه دانشگاه نشر پورتال _  در این قسمت از میز دانشجو سعی داریم به بررسی اعتبار دروس در سامانه آموزشیار بپردازیم. دانشجویان باید توجه داشته باشند فقط در صورتی که عبارت ( معتبر) یا ( معتبر توسط آموزش ) درج شده باشد، انتخاب واحد صحیح است.

اگر در انتخاب واحد درسی را اخذ کردید و درستون « وضعیت اعتبار ثبت‌نام» وضعیت آن « نامعتبر» یا خالی بود، بدین معنی است که حداقل یکی از قوانین آموزشی را رعایت نکرده‌اید و این دروس جزو دروس ثبت نامی شما محسوب نخواهد شد.

در صورتی که درسی را حذف کنید، عبارت حذف شده درج می‌شود. اگر آموزش درسی را برایتان حذف کند عبارت « حذف شده توسط آموزش » درج می‌شود. این ستون را می‌توانید در طول زمان انتخاب واحد هم پس از انتخاب واحد درمنوی « مشاهده آخرین وضعیت ثبت نام » مشاهده کنید. * قوانین انتخاب واحد: قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد دارای ماده و تبصره هایی می باشد که دانشجویان باید از تمامی آنها اطلاع داشته باشند و در هنگام انتخاب واحد به تمامی آنها دقت کامل داشته باشند تا بعدها دچار مشکل نشوند. انتخاب واحد دانشگاه آزاد همواره از طریق الکترونیک و سامانه آموزشیار انجام می‌شود. قوانین انتخاب واحد در دانشگاه آزاد بسیار مهم‌می‌باشد و به شرح ذیل است:  ۱. حداکثر تعداد مجاز انتخاب واحد و حداقل مقدار مجاز واحد های انتخابی در حالت کلی سقف انتخاب واحد ۲. انتخاب دروس از روی چارت تحصیلی تهیه شده از طرف دانشگاه که باید در این چارت تحصیلی به تمام موارد هم نیاز و پیش نیاز دقت زیادی شود چون در صورت عدم دقت ممکن است دروس در آخر از طرف دانشگاه و دانشکده حذف شود. ۳. دانشجویان در شرایط خاص چند واحد حق انتخاب واحد دارند و یا در صورت مشروطی چند واحد درس می توانند انتخاب کنند و در صورت معدل الف و کسب معدل ۱۷ به بالا چند واحد می توانند انتخاب کنند که افراد باید از تمامی این موارد آگاهی داشته و بر اساس این قوانین انتخاب خود را از روی چارت قرار داده شده برای هر رشته انتخاب کنند و در صورت نیاز می توانند برای آگاهی بیشتر از قوانین انتخاب واحد با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشند.

* نکات مهم در خصوص انتخاب واحد ۱- انتخاب واحد دانشجویان ترم اول دانشگاه آزاد توسط خود دانشگاه انجام می‌گیرد. ۲- دانشجویان کارشناسی و کاردانی حداقل باید در یک ترم ۱۲ واحد درسی اخذ کنند و در صورتی که تعداد واحد ها کمتر باشد ، آن ترم حذف خواهد شد مگر آنکه دانشجوی ترم آخر باشید و دروس باقیمانده کمتر از ۱۲ واحد باشند. ۳- حتما دروس پیش نیاز و هم نیاز را رعایت کنید و طبق چارت درسی خود که در سایت دانشکده ها قرار داده شده است انجام دهید. ۴-دانشجویانی که بدهی داشته باشند، مجاز به انتخاب واحد نخواهند بود. پس قبل از زمان در نظر گرفته شده برای انتخاب واحد ، از قسمت مدیریت مالی نیمسال های تحصیلی دانشجو و سپس پرداخت الکترونیکی ، شهریه علی الحساب خود را پرداخت کنید.    ۵- قبل از شروع انتخاب واحد، حتما باید درخواست مجوز ثبت کنید تا مجاز به انتخاب واحد شوید. سپس می‌توانید مطابق فرمول محاسبه‌ شهریه، نسبت به پرداخت مبلغ تعیین شده‌ اقدام کنید. ۶- سقف مجاز تعداد واحد در هر ترم، ۲۰ واحد است و فقط در صورتی که دانشجوی ترم آخر یا معدل الف باشید، می‌توانید تا ۲۴ واحد اخذ کنید. همچنین کف مجاز تعداد واحد در هر ترم، کارشناسی ۱۲ واحد و ارشد ۸ واحد است. ۷- آموزشیار برای برخی دانشجویانی که تمام نمرات آن‌ها درج شده و معدل بالای ۱۷ دارند، سقف مجاز را به ۲۴-واحد افزایش داده است. اما اگر سقف مجاز برای شما در منوی “آخرین وضعیت ثبت نام”، ۲۰ واحد درج شده و معدل بالای ۱۷ دارید، می‌توانید برای اخذ مجوز ۲۴ واحد با آموزش دانشکده خود هماهنگ کنید. ۸- دانشجویانی که معدل نیم‌سال قبل آن‌ها زیر ۱۲-شده، مشروط محسوب می‌شوند و امکان اخذ حداکثر ۱۴-واحد را دارند. (دقت کنید حداقل واحدهای هر ترم ۱۲ واحده است) ۹- از بین دروس اندیشه ۱-و ۲، اخلاق، تفسیر قرآن، انقلاب و تاریخ تحلیلی (دروس معارف) در هر ترم فقط یک درس (۲ واحد) می‌توانید اخذ کنید. در صورتی که دانشجوی ترم آخر باشید، می‌توانید تا سقف ۴ واحد اخذ کنید. ۱۰- درس «دفاع مقدس» فقط برای دانشجویانی الزامی می‌باشد که چارت رشته آنها دارای دروس اختیاری باشد. درس «انس با قرآن» برای دانشجویان ورودی ۱۴۰۰ به بعد تحصیلات تکمیلی، چنانچه با عنوان آشنایی با قرآن در مقاطع قبلی گذرانده نشده است، الزامی است. ۱۱- حتما به ستون «گروه ارائه دهنده» در زمان انتخاب واحد دقت کنید و دروس را از مجتمع و دانشکده‌ی خود اخذ کنید. همچنین، پیش نیاز و هم نیاز دروس را مطابق چارت رشته خود رعایت کنید. ۱۲- مسئولیت انتخاب واحد و رعایت قوانین آموزشی، به عهده دانشجو است. در صورت عدم رعایت قوانین، امکان حذف واحدهای اشتباه بدون بازپرداخت شهریه، توسط آموزش در هر زمانی (حتی قبل از امتحانات یا هنگام فراغت از تحصیل) وجود دارد. ۱۳- در صورتی که از اخذ درسی منصرف شده‌اید، حداکثر تا حذف و اضافه آن درس را حذف کنید تا شهریه متغیر آن درس، برگشت داده شود. ۱۴- چنانچه فقط تمدید پایان نامه دارید مبلغ بدهی باقی مانده به همراه نصف شهریه ثابت را پرداخت کنید. ۱۵- اگر در ۲ نیمسال گذشته وضعیت غیبت یا داری وضعیت غیر مجاز هستید و رکورد نیمسال جاری (سر ترم) برای شما ساخته نشده است به آموزش دانشکده خود مراجعه کنید. ۱۶- چنانچه رمز خود را تغییر داده اید و در ورود مشکل دارید از طریق سامانه پشتیبانی آموزشیار درخواست بازگردانی رمز به حالت پیش فرض را ثبت کنید. چنانچه کلمه عبور خود را تغییر داده اید در وارد کردن حروف کوچک و بزرگ دقت داشته باشید. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید