هر آنچه که در که حادثه اصفهان گذشت/ وقتی تیر صهیونیست‌ها به سنگ خورد

چندین صدای شبیه انفجار در اصفهان و تبریز باعث شد تا مردم این دو شهر، صبح جمعه را با حجم زیادی از اخبار متناقض درباره حمله اسرائیل آغاز کنند. هم‌زمان شایعاتی از حمله به عراق و سوریه نیز منتشر شد. خبرآنلاین در گزارشی به بررسی منشأ انفجارها پرداخته و نقش اسرائیل را در این زمینه بررسی کرده است.

هر آنچه که در که حادثه اصفهان گذشت/ وقتی تیر صهیونیست‌ها به سنگ خورد

رسول سلیمی: اگرچه تصور نمی‌شد اسرائیل تا پایان عید مذهبی پسح یهودی‌ها به ایران حمله کند؛ اما گمانه‌زنی‌ها از دلیل صداهای انفجار در شهرهای اصفهان و تبریز حکایت از ورود اجسام مشکوک به محدوده فضایی اماکن حساس و حیاتی کشور دارد. موضوعی که بلافاصله به سرفصل نخست رسانه‌های غربی تبدیل شد و انگشت اتهام، مقامات اسرائیلی را در نخستین گام نشانه رفت. حمله‌ای که در صورت صحت کنشگری اسرائیل در آن، دور از انتظار نبود و بعد از عملیات وعده صادق ایران علیه اسرائیل که در پاسخ به حمله موشکی به سفارت ایران در دمشق انجام شده بود، این پیش‌بینی در نیروهای مسلح ایران وجود داشت که اسرائیل حمله‌ای «محدود» علیه ایران ساماندهی کند تا بتواند اندکی از فشار افکار عمومی داخل اسرائیل رها شود. در چنین زمینه‌ای، به بررسی وقایع روز جمعه می‌پردازیم.

بامداد جمعه ۳۱ فروردین کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر از شنیدن صدایی شبیه انفجار در شهر اصفهان دادند. خبرگزاری تسنیم با انتشار این خبر که «برخی منابع محلی از شنیده‌شدن صدای انفجار در شهر قهجاورستان در شمال شرق اصفهان خبر می‌دهند» به نقل از الجزیره و از قول مقامات امریکایی مدعی گزارش‌هایی از حمله اسرائیل به برخی نقاط در ایران شد».

در همین راستا خبرگزاری ایرنا اعلام کرد «سیستم ضدهوایی پایگاه شکاری اصفهان حوالی ساعت ۴ بامداد فعال شده است».

موضوعی که در ادامه فارس به منابع خبری اذعان کرد «صدای ۳ انفجار در حوالی پایگاه شکاری ارتش در شمال غرب اصفهان شنیده شده و گفته شده رادار ارتش از اهداف احتمالی حمله بوده است» خبرگزاری صداوسیما نیز با تایید شنیده‌شدن صدا در شرق اصفهان اعلام کرد منشأ صدا ناشی از شلیک پدافند هوایی بود.

در همین حال، خبرگزاری ایرنا با انتشار گزارش‌های تایید شده‌ای از شلیک پدافند هوایی اصفهان توضیح داد «تصاویر ثبت شده توسط کاربران (شبکه‌های اجتماعی) حکایت از فعالیت توپ‌های پدافندی در برخی از نقاط کشور داشته که به‌عنوان سامانه‌های دفاع نقطه‌ای در برابر تهدیدات در ارتفاع بسیار کم، عمل می‌کنند و فعالیت آنها در وضعیت هوشیاری صددرصدی کاملاً طبیعی است.» تسنیم نیز با تایید ایرنا نوشت «این موضوع به دلیل حساسیت بالای پدافند به‌خاطر وضعیت فعلی و در اثر «احتمال» رویت برخی اشیا مشکوک بوده است.» موضوعی که بلافاصله به لغو پروازهای داخلی منتهی شد و ایسنا نوشت «سازمان هواپیمایی، پروازها در برخی فرودگاه‌های کشور را به طور موقت لغو کرد»

چه آنکه ارشد نظامی ارتش در استان اصفهان نیز در گفتگو با صداوسیما اعلام کرد «در آسمان اصفهان اشیای مشکوکی مشاهده شد که پدافند، به سمت این اشیا ِمشکوک شلیک کرد» موضوعی که در ادامه فرمانده ارتش با تایید آن خبر داد این حادثه «هیچ خسارتی در پی نداشته» و «این صدا مربوط به شلیک پدافند هوایی اصفهان به اشیا مشکوک بود» در همین راستا خبرنگار المیادین نیز گزارش داد اطلاعاتی مبنی بر رهگیری ۵ هدف از سوی پدافند هوایی در آسمان اصفهان منتشر شده است.

خبر حمله به تأسیسات هسته‌ای و مراکز مجاور مجمع هسته‌ای اصفهان از دیگر اخبار منتشر شده در رسانه‌های اسرائیلی بود که خبرگزاری تسنیم به نقل از منابع موثق گزارش داد که «تأسیسات هسته‌ای در استان اصفهان در امنیت کامل است و گزارش برخی رسانه‌های خارجی درباره حادثه در این تأسیسات نادرست است». پیش‌تر شبکه خبری ای بی سی یک، به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گفته بود که «اسرائیل یک سامانه راداری پدافند هوایی را در نزدیکی اصفهان هدف قرار داده است که از تأسیسات هسته‌ای نطنز محافظت می‌کند.»

نمایی از پایگاه شکاری اصفهان که در آن تخریب مشاهده نمی شود

دیدگاهتان را بنویسید