وقتی مافیا، پاسخگویی به افکار عمومی را مذمت می‌کند!

در حالی که شهردار تهران در یک اقدام حرفه‌ای و اخلاقی شهردار منطقه ۱۹ را برای پاسخگویی در حادثه خلازیر بدون واسطه در دسترس خبرنگاران قرار داد، وابستگان به مافیای ساخت وساز غیرمجاز در شبکه‌های اجتماعی به نقد این اقدام پرداختند!

وقتی مافیا، پاسخگویی به افکار عمومی را مذمت می‌کند!

به گزارش خبرنگار اجتماعی نشر پورتال، پانزدهم مرداد ماه سال جاری ریزش چند ساختمان غیرمجاز در حین تخریب باعث جان باختن 5 نفر از نیروهای شهرداری و پلیس شد. این ساختمان ها به صورت غیرقانونی ساخته شده بودند و شهرداری تهران پس از طی مراحل قانونی حکم تخریب گرفت اما در حین تخریب این ساختمان به دلیل ناایمن بودن بیش از اندازه حادثه‌ساز شدند.

اعضای شورای شهر پایتخت در اولین جلسه علنی خود(17 مرداد) موضوع خلازیر را در دستور کار قرار داده و خواستار توضیح شهرداری شدند. شهردار منطقه جزئیات حادثه را دربهشت اعلام کرد تورج فرهادی شهردار منطقه 19 که حادثه در حوزه استحفاظی اش رخ داده بود در جلسه شورای حاضر شد و گفت: 90 درصد از ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرفی هستند و این ساخت و سازها مربوط به موقوفه‌ها بوده که در قطعه بندی‌ها بین مردم توزیع شده است و شاهد این بودیم که در جریان اغتشاشات و در همان روزهای اول هر کسی که کاغذی در دست داشت اقدام به دیوارکشی کرد و ما این موضوعات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در شورا همان زمان ارائه دادیم و فقط در یک عملیات 85 هکتار از اراضی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آزاد کردیم.

بعد از صحبت های شهردار منطقه؛ اعضای شورای شهر اظهارنظرهای متعددی کردند و به صورت تمام قد از شهرداری در زمینه مبارزه با ساخت و سازهای ناایمن و غیرمجاز حمایت کردند. احمد صادقی عضو شورای شهر تهران گفت: اگر این تخریب‌ها صورت نمی‌گرفت، در آینده 1500 شهروند در کوچک‌ترین حادثه جان خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست می‌دادند. این ساختمان‌ها بدون پی و روی آسفالت ساخته شده بودند که برای جان شهروندان خطرناک بودند. البته مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورا هم پای کار آمد و گفت برای این ماجرا خون داده‌ایم و باید کار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به اتمام برسانیم. نباید اجازه دهیم عده‌ای همچنان قدرت داشته باشند. باید در این فرصت از شهرداری حمایت کرد.

همچنین زهرا شمس احسان عضو شورا هم معتقد بود که اگر شهرداری تخریب این ساختمان‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام نمی‌داد مواخذه می‌شد و پرویز سروری نائب رئیس شورا هم گفت: اگر مشکل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به صورت ریشه‌ای حل نکنیم باز هم حوادثی رخ می‌دهد. باید جرم انگاری در ساخت و سازهای غیرمجاز انجام گیرد. عصر همان روز (سه شنبه 17 مرداد) هم شهردار تهران در میدان مشق مراسم تجلیلی از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار گرفته بود و از تورج فرهادی شهردار منطقه 19 هم دعوت کرده بود که در این مراسم حضور پیدا کنند که اگر خبرنگاران سوالی در زمینه حادثه خلازیر داشتند، به صورت تخصصی پاسخ داده شود. اما برخی اعلام کردند که این اقدام شهرداری عجیب بوده و زاکانی باید شهردار منطقه 19 را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ توبیخ می‌کرد، اما تمامی اعضای شورا در جلسه  صبح همان روز که به صورت علنی هم برگزار شد، معتقد بودند که شهرداری کار خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به درستی انجام داده و حمایت قاطعی از شهرداری در این زمینه کردند.

همچنین این کار شهردار تهران یک اقدام اخلاقی برای پاسخگویی بدون واسطه به نمایندگان افکار عمومی به حساب می‌آید و برخلاف رویه برخی مسئولین است که در مواقع بحران خود را از دسترس خبرنگاران خارج می‌کنند. تورج فرهادی در مراسم روز خبرنگار به حادثه خلازیر اشاره کرد و گفت که  عملیات تخریب ساختمان ناایمن به 2 روز تعطیلی تهران برخورد کرد و به روز یکشنبه ۱۵ مرداد موکول شد، شورای تأمین اعلام کرد که حق استفاده از موادی که صداهایی تولید می کنند که رعب و وحشت را به دنبال خواهد داشت، وجود ندارد و هماهنگی ها برای ساختمان های بتنی ایجاد نشد. این اخباری که در شبکه های مجازی منتشر می شود صحیح نیست و ما به هیچ عنوان از مواد منفجره استفاده نکردیم و اجازه آن را به ما ندادند و اگر استفاده می کردیم از نوعی نبود که در فضای مجازی مطرح می شود و این موضوع کذب محض است. وی ادامه داد: صرفا به ما گفتند از مواد ترمیت برای تخریب سازه های فلزی استفاده شود که هیچ صدایی ندارد، عده ای افراد به صورت اجاره ای در محل مستقر شده بودند و تشخیص فرمانده این بود که به محله کناری برویم و آنجا چون خلوت بود و سکونتی وجود نداشت، ترمیت گذاری را در ساختمان هایی که قابلیت داشتند انجام دادند تا پایه ها ذوب و ساختمان ها تخریب شوند. به گفته فرهادی، تعدادی از این ساختمان ها ناایمن و متروپل های آینده تهران خواهند بود که جان تعداد زیادی از مردم را خواهد گرفت؛ ما به دنبال مظلوم نمایی نیستیم و علت اینکه چرا با ساخت آن برخورد نشد را اعلام کردیم. بر اساس این گزارش همچنین شهردار تهران به همراه حبیب کاشانی عضو شورا، شهردار منطقه 19 و باقری معاون منابع انسانی در تاریخ 18 مرداد در منزل پدری مرحوم یاسر الهامی از کارکنان سامانه 137 که در حادثه تخریب سازه‌های ناایمن و غیرمجاز جان خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست داده بود حاضر شد و به آنها تسلیت گفت.

زاکانی ضمن دلجویی از خانواده الهامی بر مبارزه با سوداگران مسکن به منظور پایمال نشدن  خون شهیدان تأکید کرد. بر اساس این گزارش، شهردار تهران طی پیام تسلیت به پلیس  گفت: بی شک همشهریان شما در کلانشهر تهران، توسعه و امنیت خود را مدیون پایمردی و خدمات یاران همرزم به‌حق پیوستگان، سیلمان‌آبادی‌ و اسماعیلی‌ می دانند.از درگاه خداوند متعال برای این دو عزیز بزرگوار رحمت و رضوان الهی، برای بیت معزا و بازماندگان ارجمند صبر جمیل و اجر جزیل و ثبات قدم در تداوم آرمان های بلند شهیدان را طلب می‌کنیم. همچنین بعد از وقوع حادثه خلازیر 18 شهردار کلانشهرها در نامه‌ای به سران سه قوه خواستار جرم انگاری در زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز شدند. شهرداری تهران در  2سال گذشته، مقابله با ساخت‌وسازهای ناایمن را در اولویت  قرار داد و با همکاری قوه قضاییه، نسبت به جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و تخریب آنها اقدام کرده‌ و البته همچنان ردپای مافیای ساخت‌وساز غیرمجاز در تهران وجود دارد و باید این مشکل توسط نهادهای ذی ربط برطرف شود.  شهرداری تهران همچنان تأکید بر مبازه با ساخت وسازهای غیرمجاز دارد و اعلام کرده در این زمینه تعارفی ندارد و دیگر سازندگان ساخت و ساز غیرمجاز خواب راحت نخواهند داشت. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید